Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Dzisiaj jest 21 stycznia 2018 | Imieniny: Agnieszki, Jarosławy, Epifaniego

Aktualności

Przeprowadzka do Liberlandu, czyli konflikt rzeczywistości z virtualem

2016-08-24

Na początku sierpnia grupa posłów Kukiz′15 (Magdalena Błeńska, Józef Brynkus, Tomasz Jaskóła, Jerzy Kozłowski, Jakub Kulesza, Jarosław Sachajko i Jacek Wilk) skierowała do ministra spraw zagranicznych interpelację, w której domaga się uznania istnienia nowego państwa: "Jak dotąd żaden członek ONZ nie nawiązał stosunków dyplomatycznych z Wolną Republiką Liberlandu, co w obliczu wydarzeń sprzed 8 lat i uznaniu przez kilkadziesiąt państw, w tym przez Rzeczpospolitą Polską, niepodległości Republiki Kosowa wydaje się być jawną niekonsekwencją. Brak uznania niepodległości Liberlandu stałby nadto w sprzeczności z polską tradycją polityczno-prawną, która począwszy od XIX wieku wyraża się w afirmacji wolności obywateli od obcego ucisku i solidarności z narodami dążącymi do utworzenia własnego państwa" - czytamy. W odpowiedzi udzielonej przez sekretarza stanu w MSZ usłyszeli, że Liberland jest "tworem medialnym" i nie ma żadnych przesłanek do jego oficjalnego uznania.

Liberland został założony 13 kwietnia 2015 roku na małym obszarze po zachodniej stronie Dunaju, który stał się "terra nullius”, czyli ziemią niczyją. Terytorium państwa to zaledwie 7 kilometrów kwadratowych. Założycielami są czeski libertarianin Vit Jedlick i jego dwoje przyjaciół. Jedlick tłumaczy, że odpowiedział na krytykę swoich politycznych oponentów, którzy mówili mu: „skoro twoje pomysły są tak świetne, to może załóż własne państwo i sprawdź jak działają one w praktyce”.

Dziś twór ten posiada własną Konstytucję, walutę, flagę i hymn. Twórcą konstytucji jest Polak, Kacper Zając. "Ustrój państwa to republika konstytucyjna z elementami demokracji bezpośredniej. Żyj i pozwól żyć – takie hasło przyświeca Liberlandowi, co w skrócie tłumaczyć można tym, iż państwo nie będzie ingerowało w życie prywatne obywateli, ich własność oraz gospodarkę" - napisał w posłowie przedstawiciel Liberlandu w Polsce, Karol Parkita. Językami oficjalnymi jest angielski i czeski. Wszelkie podatki na rzecz państwa mają być dobrowolne. Usługi takie tak dostawy energii elektrycznej, opieka zdrowotna czy gospodarowanie odpadami mają być zapewniane przez prywatne firmy bądź finansowane na zasadzie crowdfundingu.

Aktualnie na terenie Liberlandu nikt nie mieszka. Sytuacja jest skomplikowana ponieważ teren ten wg prawników należy do Serbii. Ta jednak nie rości sobie do niego żadnych praw. Co dziwne, to chorwacka straż graniczna aresztuje każdego, kto próbuje wejść na ten teren.
Paradoks polega na tym, że państwo Liberland funkcjonuje głównie w internecie. Jak można stać się jego członkiem czy też obywatelem? Wystarczy zarejestrować się na stronie Liberland.org i odpowiedzieć na pytania, które mają na celu ustalić, czy wyznajesz wartości, którym przyświecało stworzenie Liberlandu. Możesz też zdobyć obywatelstwo wpłacając 10 000 Meritów na jego rozwój. Oznacza to, że polski obywatel musiałby wpłacić ponad 30 tys. zł (1 merit to 1 dolar).

Wizja takiego państwa kusi szczególnie młodych, przedsiębiorczych ludzi. Paradoksalnie, możemy być obywatelami Liberlandu nie mieszkając na jego terytorium. Sytuacja jest lekko zabawna. Wg prawników teren, na którym powstał Liberland należy do Serbii, która nie rości sobie do niego praw. Natomiast Chorwacja pilnuje, aby nikt się tam nie przedostał. Prezydent Jedlick planuje utworzenie przedstawicielstwa w ponad 100 krajach. Idea, która towarzyszy młodym ludziom nie musi zamykać się w spornej przestrzeni. Być może nie chodzi tu już tylko o sam fakt uznania Liberlandu, ale o propagowanie wartości libertariańskich. I chociaż szanse na uznanie tej mikronacji przez inne państwa są nikłe to mobilizacja młodego społeczeństwa jest godna podziwu. I nie z powodu głoszonych poglądów, a ogólnej chęci do uczynienia świata lepszym i łatwiejszym dla ludzi. Trzeba mieć jednak świadomość, że życie wirtualne pozostanie wirtualnym a realne - realnym.

BC.

Redakcja TVEXPO oraz zespół firmy Iluminacja Nowa przygotował zestawienie wiodących firm w branży odzieżowej, które wyróżniają się jakością oraz innowacyjnością produktów
Pracownicy wypaleni zawodowo mogą przyczyniać się do spowolnienia realizacji celów przedsiębiorstw i w efekcie stają się ich ‘’wąskim gardłem”
Coroczne zestawienie liderów branży spożywczej, czyli Złota Siódemka Spożywcza już rozstrzygnięta
Redakcja telewizji Polska24 oraz TVEXPO przygotowała dla Państwa kolejne zestawienie firm z branży szkolno-biurowej na starcie nowego roku szkolnego, których produkty wyróżniają się jakością oiraz innowacyjnością
Polska branża kosmetyczna odzyskuje tożsamość i klientów

GUS opublikował dziś dane nt
Krajowa Administracja Skarbowa przypomina o zakazie przywozu do Unii Europejskiej artykułów pochodzenia zwierzęcego w związku z występowaniem Afrykańskiego pomoru świń (African swine fever - ASF)
W ostatnich latach zmienia się podejście do roli, jaką w kształtowaniu zdrowia człowieka odgrywa żywność
Jako jedną z przyczyn niskiej wydajność prac rolniczych wymienia się nieprawidłowy poziom ciśnienia w oponach
Pogoda Warszawa z serwisu

Patronat
  • Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców: www.izbaprzedsiebiorcow.pl

  • Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców: www.izbaprzedsiebiorcow.pl


  • Polskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców: www.izbaprzedsiebiorcow.pl